W najbliższy wtorek 24 listopada o godz. 18.00 zapraszamy na wirtualny Wieczór z fotografiami o. Adama Studzińskiego OP (1911–2008). Spotkanie z tłumaczeniem na język migowy będzie transmitowane w serwisie YouTube na kanale „Dominikanie Kraków”.
Ojciec Adam Studziński zasłynął jako kapelan Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz uczestnik bitwy o Monte Cassino. Jego wojenna wędrówka prowadziła przez Węgry, Jugosławię, Palestynę, Irak, Egipt i Włochy. W okresie komunistycznym o. Studziński objął duchową opieką kombatantów, kresowian i harcerzy. Ponadto prowadził wykopaliska i konserwował dzieła sztuki w krakowskim klasztorze dominikanów i kościele św. Idziego. Dzięki wyeksponowaniu przez zakonnika gotyckiej i romańskiej architektury wiele miejsc w konwencie Świętej Trójcy zawdzięcza swój obecny wygląd. Jedną z największych pasji o. Adama była fotografia – przez ponad 70 lat dokumentował otaczającą rzeczywistość z aparatem fotograficznym w ręku. W latach 2018–2020 konserwacji zachowawczej i digitalizacji poddano ponad 900 negatywów zakonnika, przechowywanych w Archiwum Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie.
Serdecznie zapraszamy na wirtualny Wieczór z fotografiami o. Adama Studzińskiego OP (1911–2008). Spotkanie odbędzie się we wtorek 24 listopada 2020 r. o godz. 18.00 i będzie transmitowane na kanale „Dominikanie Kraków” w serwisie YouTube.
Kopie cyfrowe fotografii poddanych digitalizacji zaprezentują oraz opatrzą komentarzem: pracownik Archiwum Polskiej Prowincji Dominikanów mgr Marcin Sanak (tytuł wystąpienia: Ziemia Święta na fotografiach o. Adama Studzińskiego OP z lat 1941–1943) oraz dyrektor Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego dr hab. Marek Walczak, prof. UJ (tytuł wystąpienia: O. Adam Studziński jako badacz architektury i konserwator dzieł sztuki w świetle zdjęć z jego archiwum fotograficznego). Wydarzenie poprowadzi dyrektor archiwum o. dr Ireneusz Wysokiński OP.
Do obejrzenia spotkania zapraszamy wszystkich zainteresowanych, a szczególnie osoby niepełnosprawne. Dla osób niesłyszących i słabosłyszących przewidziane jest tłumaczenie na język migowy.
Zachęcamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku.
Spotkanie stanowi podsumowanie projektu Digitalizacja negatywów fotograficznych A. Studzińskiego OP
z zasobu Archiwum Polskiej Prowincji Dominikanów – III etap, realizowanego w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura cyfrowa” w 2020 roku.